Hologramy

Firma nasza specjalizuje się w zabezpieczaniu mienia, towarów i dokumentów. Produktem, który chcemy Państwu zademonstrować w niniejszej ofercie, są hologramy.

 

Podstawowe informacje o hologramach

Hologram jest fotograficznym zapisem co najmniej dwufalowego obrazu interferencyjnego na nośniku. Dzięki temu widzimy dwa niezależne od siebie trójwymiarowe obrazy przestrzenne.

Do najbardziej powszechnych hologramów należą te w postaci naklejek, pasków holograficznych, hologramów wgrzewanych. Dzięki swoim szczególnym cechom główną dziedziną ich stosowania jest zabezpieczanie przed fałszerstwem. Zabezpieczać można prawie wszystko: dokumenty, kosmetyki, odzież, książki, płyty, banknoty, karty płatnicze i wiele innych.

 

Cechy hologramu:

Niepowtarzalność jest nieodłącznym elementem zapisu holograficznego i jednocześnie jego podstawową cechą zabezpieczającą. Dwa egzemplarze wykonane z jednego pozytywu przez jednego holografika w różnym czasie, lub też przez dwóch różnych holografików w tym samym czasie nie będą identyczne.

Już po krótkiej obserwacji można zauważyć subtelne różnice pomiędzy tymi dwoma produktami. Dlatego niemożliwe jest stworzenie dokładnej repliki hologramów, dzięki czemu są one niepodrabialne.

Hologramy są „czystym odwzorowaniem” fotoczułej warstwy utworzonej na powierzchni szklanej płytki przez dwie spójne wiązki laserowe. Za każdym razem, kiedy tworzony jest zapis holograficzny powstają delikatne różnice w wyżej wymienionych „czystych odwzorowaniach”, co czyni hologram jedynym w swoim rodzaju.

Samozniszczalność. Dzięki temu, iż hologram składa się z dwóch lub trzech specjalnych samodestrukcyjnych warstw chemicznych na bazie powłoki poliestrowej, jest on produktem jednorazowego użytku. W praktyce oznacza to, iż po jednej aplikacji (np. naklejeniu) na przedmiot niemożliwym staje się usunięcie go bez jednoczesnego rozszczepienia warstw, co równa się zniszczeniu hologramu. Stanowi to doskonały element zabezpieczający, gdyż dzięki temu bez przeszkód można odkryć próbę nieupoważnionego usuwania hologramu z powierzchni dokumentu, danego przedmiotu lub jego opakowania.

Różnorodność. Hologram można wykonać w różnych technikach, kolorach, kształtach, zastosować rozmaite formy nadruku i metody aplikacji, dzięki czemu istnieje możliwość optymalnego dopasowania odpowiedniego hologramu do różnorodnych potrzeb klientów.

Atrakcyjność. Dzięki powyższym możliwościom hologram może stać się przepięknym dziełem sztuki, który dostarczając niezwykłych wrażeń wizualnych i estetycznych zwiększać będzie atrakcyjność produktu.

Techniki produkcji

Hologramy mogą być wytwarzane przy użyciu zarówno tradycyjnej analogowej, jak i nowoczesnej cyfrowej techniki holograficznej.

2D/3D:

Są to najbardziej popularne typy hologramów, których matryce mogą posiadać dwie warstwy – 2D (tło i pierwszy plan) lub trzy warstwy – 3D (tło, wewnętrzny plan i pierwszy plan).

Warstwa pierwszoplanowa w 2D oraz warstwy wewnętrzna i pierwszoplanowa w 3D nałożone są na tło. Obrazy te posiadają jeden lub dwa poziomy grafik płaskich „pływających” nad lub na powierzchni hologramu, co tworzy unikalny wielopoziomowy i wielokolorowy efekt. Warstwa tła wydaje się być nad lub za hologramem, dzięki czemu powstaje wrażenie głębi obrazu.

Hologramy 2D/3D oprócz tego, iż są najbardziej ekonomiczne, są także niezwykle atrakcyjne i efektowne.

Dot Matrix:

Hologramy tworzone z wykorzystaniem technologii Dot Matrix uważane są za jedne z najbardziej zabezpieczonych na świecie. Produkowane są one przy użyciu systemu Dot Matrix, pozwalającego na tworzenie hologramów o rozdzielczości do 10 mikronów. Dot Matrix umożliwia przygotowanie matrycy posiadającej bardzo wysoki poziom zabezpieczenia dzięki zastosowanej syntezie komputerowej i zaawansowanym algorytmom wykorzystanym do jej zaprojektowania. Hologram zawiera trudne do podrobienia elementy, niemożliwe do przygotowania zwykłymi technologiami optycznymi bądź drukarskimi, tworzące niezwykle efektowne wrażenia optyczne.

E-Beam:

Hologram produkowany w technologii E-Beam czyli poprzez grawerowanie siatek dyfrakcyjnych za pomocą działa elektronowego wysyłającego promieniowanie beta, uważany jest za najbardziej zabezpieczony na świecie. Ten system litografii umożliwia tworzenie hologramów o rozdzielczości do 0, 1 mikrona, a oferuje także zastosowania kombinacji różnego rodzaju cech ochronnych. Hologramy te zawierają elementy optyczne niemożliwe do przygotowania przy użyciu zwykłych metod drukarskich i optycznych. Technologia syntezy komputerowej otwiera obszerny wachlarz możliwości kreowania hologramów z najwyższym poziomem zabezpieczeń.

Dodatkowe elementy zabezpieczające stosowane w hologramach

 

Kolor folii: dostosowana indywidualnie i zróżnicowana kolorystyka, hologramy wielokolorowe.

Nadruk sitodrukiem: w postaci logo firmy, indywidualnych kodów (takich jak np. rok produkcji) lub numeracji kolejnej na każdym poszczególnym hologramie, co może ułatwić ewidencję wszystkich oznakowanych hologramem produktów. Istnieje możliwość zastosowania różnych kolorów.

Nadruk termiczny: numerowanie kolejne hologramów, zastosowanie indywidualnych kodów (takich jak np. rok produkcji) lub nawet kodów kreskowych na każdym poszczególnym hologramie. Ułatwia ewidencję i kontrolę posiadanych produktów.

Wytrawianie laserowe: zastosowanie trwałego obrazu na hologramie. Wytrawiona laserowo część hologramu wchłania kolor użytej emulsji. Laserowy obraz może zawierać kody, kolejną numerację alfanumeryczną, rok, podpis, logo itp.

Numerowanie UV: numeracja kolejna UV alfanumeryczna lub za pomocą indywidualnych kodów (takich jak np. rok produkcji) na każdym poszczególnym hologramie, co nie jest widoczne „gołym” okiem, a jedynie w świetle UV.

Mikrotekst: tekst widziany w wielokrotnym powiększeniu.

Tekst ukryty: widoczny w specjalnym oświetleniu.

Efekt kinetyczny: ruchome obrazy.

Efekt flip-flop: przy obracaniu hologramu obserwujemy „przechodzenie” jednego obrazu w drugi.

Podstawowe typy hologramów:

Standardowe

Posiadają szeroki wybór kształtów, form oraz wzorów. W zależności od podłoża, na którym zastosowany będzie hologram oraz wybranej metody aplikacji, bez przeszkód można dopasować odpowiedni hologram, a także spersonalizować go poprzez nadrukowanie lub wytrawiania laserowego np. logo firmy. Taki hologram jest tańszy, ale równie skuteczny w zastosowaniu.

Indywidualne

Stworzenie hologramu indywidualnego polega na przygotowaniu matrycy wg projektu zgodnego z wytycznymi klienta. Najczęściej stosowane jest tu logo firmy lub instytucji. Istnieje także możliwość zastosowania wytrawiania laserowego, wybór kształtu, koloru hologramu oraz kombinacji dodatkowych zabezpieczeń. Wykonanie hologramu jest droższe, gdyż konieczne jest przygotowanie matrycy, lecz jego głównymi atutami są oryginalność i niepowtarzalność wzoru.

Przykłady różnych kształtów hologramów:

Forma hologramów

Arkusz: Hologramy dostarczane są w formie arkusza odpowiadającego aplikacji ręcznej. Każdy arkusz jest numerowany w celu przygotowania właściwej ilości hologramów. W przypadku hologramów prostokątnych o ostrych krawędziach na arkuszu nie ma wolnych przestrzeni pomiędzy nimi. Natomiast hologramy okrągłe oraz o zaokrąglonych krawędziach wymagają 3 mm przestrzeni pomiędzy sobą.

Rolka: Hologramy na rolce odpowiednie są zarówno do nanoszenia ręcznego jak i maszynowego przy użyciu urządzenia aplikującego.

Rodzaje hologramów

Naklejki holograficzne

Obrazy hologramu wytłaczane są na lakierowanej, metalizowanej samodestrukcyjnej folii poliestrowej, która następnie pokrywana jest specjalną termoczułą warstwą samoprzylepną. To pozwala na aplikowanie hologramów ręcznie lub też za pomocą aplikatorów.

Zastosowanie: wszelkiego typu produkty, ochrona i promocja marki, ewidencja towarów, itp.

Holograficzna folia Hot Stamping

Obrazy hologramu wytłaczane są na lakierowanej, metalizowanej samodestrukcyjnej folii poliestrowej, która następnie pokrywana jest specjalną rozpuszczalną na gorąco warstwą. To pozwala użytkownikowi na zgrzewanie taśmy z wybranym podłożem za pomocą maszyny zgrzewającej. Produkowane są one w formie rolek. 

Zastosowanie: ochrona dokumentów, etykiet akcyzowych, kart kredytowych, identyfikatorów, itp.

Wieczka holograficzne

Obraz holograficzny zgrzewany jest z folią aluminiową, a następnie pokrywany woskiem oraz LDPE (plastycznym polietylenem o niskiej gęstości) w celu połączenia hologramu z wieczkiem zamykającym. Wieczka te mogą być używane w tradycyjny sposób, dostarczają dodatkowego zabezpieczenia w postaci hologramu.

Zastosowanie: kontenery, butelki, zbiorniki na płyny, itp.

Kieszonki holograficzne

Kieszonka holograficzna jest kombinacją technologii optycznej i elastycznego druku. Uniwersalna folia poliestrowa używana w opakowaniach elastycznych zastępowana jest przez folię holograficzną.

Optyczne elementy o najwyższym poziomie zabezpieczenia mogą zostać połączone z technologią drukarską w celu dostarczenia kieszonek zabezpieczających podnoszących również wartości estetyczne produktu.

Zastosowanie: Wszystkie produkty pakowane w kieszonki.

Zdrapki holograficzne

Do zabezpieczenia przed podrabianiem kart telefonicznych, loterii oraz wszelkich kart zdrapek, stosowana jest folia zdzieralna. Folia ta posiada cechy charakterystyczne dla zwykłych folii zdrapek czyli łatwe i czyste zdjęcie nieprzezroczystej folii, a dodatkowo cechy hologramu czyli potwierdzanie autentyczności dzięki obrazowi holograficznemu i zastosowanie różnorodnych elementów zabezpieczających, np. samodestrukcyjnego podłoża, które ulega zniszczeniu podczas jakiejkolwiek próby usunięcia.

Zastosowanie: karty telefoniczne, karty pre-paid, kupony promocyjne, itp.

Papierowe etykiety z hologramem

Bardzo estetyczne i doskonałe zabezpieczenie. Są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem dla użytkownika pragnącego połączyć na etykiecie informacje oraz elementy zabezpieczające (numerowanie termiczne, UV, logo, itp.).

Zastosowanie: Wszystkie rodzaje etykiet.

Holograficzne rękawy termokurczliwe

Są bardzo solidnym rozwiązaniem zabezpieczającym markowe napoje przed próbami fałszerstwa. Rękawy te posiadają samodestrukcyjne paski umieszczone na ich wewnętrznej stronie. Paski produkowane są z wykorzystaniem technologii elektronicznej wiązki.

Zastosowanie: butelki, kontenery, itp.

Aluminiowe folie holograficzne

Obrazy holograficzne przenoszone są na folię aluminiową, która ma szerokie zastosowanie szczególnie w przemyśle farmaceutycznym. Folia ta dostarcza dodatkowe elementy zabezpieczające dzięki obecności hologramów nadrukowanych zgodnie z potrzebami klienta.

Zastosowanie: opakowania leków, kosmetyków, itp.

Hologramy transparentne

Przezroczysta holografia stosowana jest do ochrony autentyczności dokumentów przed wszelkimi próbami fałszowania lub podrabiania.

Zastosowanie: dokumenty tożsamości, certyfikaty, świadectwa, zezwolenia, koncesje, itp.

Nasza oferta obejmuje również inne możliwości zabezpieczeń holograficznych. Gwarantujemy pełne doradztwo przy doborze odpowiedniego zabezpieczenia dla wyrobów i dokumentów.

 

 

 

Współpracujemy z:
Szybki kontakt
Imię / Nazwa Firmy

Mail

Wiadomość